Bölcske a fővárostól alig egy órás autóútra fekszik Tolna megyében, Dunaföldvártól délre. A háromezer lelket számláló község külterületén található Szentandráspuszta, itt áll az egykor birtokközpontként működő, sokáig Szakách-kastélyként ismert Szent András Kastély. A klasszicista stílusú kúriát a 19. század közepén építette a Nagy család. A birtok utolsó tulajdonosa az 1100 katasztrális holdon gazdálkodó Szakách Ernő országgyűlési képviselő, miniszteri tanácsos volt, aki elsősorban méneséről vált híressé.
A Nagy család az 1860as években romantikus stílusú kápolnát építetett a birtokra. A mauzóleumnak szánt épület a történelem viharaival dacolva a mai napig áll, a kastéllyal ellentétben azonban nem újulhatott meg. Eddig...
A kastélyépületre 1949 után a hazai kastélyok elkerülhetetlen sorsa várt: tsz központot és szükséglakásokat alakítottak benne. Ironikus módon, éppen ennek a hasznosításnak köszönhetően kerülte el a teljes pusztulást. A rendszerváltás után több vállalkozó próbálta újjáéleszteni a kastélyt, sikertelenül. A leromlott állapotú épületre így szinte az utolsó pillanatban talált rá Belasics Edit építész közgazdász 2009-ben.

Fotók: epiteszforum.hu
Edit nem sokkal később megvásárolta, majd a magyar állam és az Európai Unió 400 millió forintos támogatásával felújította a kúriát és a pályázati kiírásnak megfelelően pezsgőpincészetet alakított ki benne. A Szent András kastély 2015. május 20-án nyitotta meg kapuit.
A főépületben hét kétágyas szobát alakítottak ki, de a két vendégházzal kiegészülve összesen akár ötven vendéget is el tudnak szállásolni. A kúria pincéjében kapott helyet a pezsgőmanufaktúra, ahol Szentesi József, a 2013-ban a „borászok borászának” választott szakember nedűiből készül a nemes ital. A kastély mögött egy régi angolparkból hét és fél
hektáros parkerdőt alakítottak ki, ahol a vendégeket egy patak és két tó várja. Ezek partját platán és szilfák övezik, a park legfőbb ékessége pedig a százötven éves, hatalmas páfrányfenyő, más
néven Ginkgo biloba.
A kertben kültéri aszalót építettek, ahol a nyári hónapokban grillezni is lehet. A festői környezetben fekvő bölcskei kúriában biodinamikus gazdálkodást folytatnak, százegy gyümölcsfát
ültettek, epret, szedret, málnát, és saját konyhakertet is kialakítottak, de tartanak kecskéket és kisállatokat is.
Jézus Szíve Kápolna
A kastély kertjében álló felszentelt kápolna miatt a birtok esküvői helyszínnek is tökéletes. Bár a szakrális tér története egyelőre nem alakult olyan boldogan, mint a kastélyé. Habár a birtokon található, a katolikus egyház tulajdonában van, rekonstrukciójához így a klérus engedélyére volt szükség. Ennek hiányában az épület azonban egyre csak halódott, pedig a tulajdonos mindent megtett annak érdekében, hogy a kápolna visszanyerje eredeti állapotát. Ennek érdekében a pécsi püspökségnél lévő harangot is szerették volna visszahelyezni a toronyba, de erre sem kaptak engedélyt.
Sajnos több hasonló esettel is szembesültünk már, erről itt írtunk bővebben, és személyesen is kapcsolatba léptünk a nagydorogi plébániával a kápolnák ügyének megoldása érdekében.

A püspökség végül hozzájárult a kápolna használatba adásához és felújításához, így a munkálatok 1-2 héten belül megkezdődnek.
A felújításra még 2016-ban, konzorciumban nyújtottak be pályázatot. 2019-ben pozitívan bírálták el a korábban benyújtott pályázatot, így 4 település, összesen 300 millió forintot kap, melynek egy részét a kápolna felújítására fordítják.
Mivel a pályázatot 2016-ban nyújtották be, a 2016-os építőipari árak alapján, 4 év elteltével az igényelt összeg már kevésnek bizonyul, így jelenleg 6 millió forintra lenne még szükség a teljes rekonstrukcióhoz.
Video: https://www.facebook.com/szentandraskastely/videos/537694570236442/

Egyesületünk a közeljövőben különböző jótékonysági eseményeket szervez a helyszínen.
Ezekről az eseményekről folyamatos tájékoztatást nyújtunk facebook oldalunkon:
https://www.facebook.com/ElherdaltOrokseg/
Adományokat a következő számlaszámon fogadunk:
Elherdált Műemlékekért Egyesület (EME)
11732301-23343805
Közlemény: Jézus Szíve kápolna-Bölcske
Weiszgáber János Úr, dunaföldvári kőfaragó, tegnap a szenteltvíztartó tartóoszlopára próbálta az általa készített mészkő szenteltvíztartó tálat. A tartóoszlopot pedig újra festette.
https://www.facebook.com/szentandraskastely/
A Jézus szíve tisztelet dogmatikai megalapozása a Szentírásra vezethető vissza és a hagyomány adataira támaszkodott. Jézus kereszten átszúrt szíve a megváltó szeretet szimbóluma. – A Jézus szíve tiszteletben magát az Istenembert, magát Jézust ünnepeljük, de úgy, ahogy szívének szeretetét kifejezte. A személyes egység révén Jézus egész embersége az isteni személy kifejezője. Az egyházi dokumentumok szerint a szív nem pusztán jelképe Jézus szeretetének, hanem valóságos emberségének kifejezése, melyet áldozatul adott értünk. A Szentírásban és a hagyományban a szív nem lélektani, hanem az egész embert kifejező fogalom, olyan ősfogalom, amely egyszerre fejezi ki a testi és a lelki valóságot. A testben megnyilvánuló személyesség belső központja, ahol a személyes elhatározások és a külső kapcsolatok megszületnek. Amikor Jézus szeretete helyett a szívét tiszteljük, akkor az elvont fogalom helyett a konkrét valóságra hivatkozunk, és ez egyúttal eszünkbe idézi a megtestesülés titkát is. Jézus Szíve ontológiailag megalapozott szimbólum, mely alkalmas arra, hogy a személyiséget a maga emberségében kifejezze. A szívben nemcsak Jézus emberi, hanem istenemberi szeretetének is jelképét látjuk, amely egyszerre tükrözi az Atya iránti és az emberek iránti szeretetet.
http://www.ferencesekzeg.hu/jezus-szive-tisztelet-tortenete/
Egyesületünk nagy örömmel értesült arról, hogy a kápolna felújítása hosszú idő után mégis megkezdődhet, és a felújítás után, a püspökség engedélyével 2027-ig újra esküvők, keresztelők helyszínévé válhat.
A jövőben jótékonysági események és adománygyűjtés szervezésével kívánjuk segíteni, a hiányzó 6 millió forint megszerzését.
Jótékonysági eseményekkel kapcsolatban kövessétek facebook oldalunkat: https://www.facebook.com/ElherdaltOrokseg/
Adományaitokat a következő számlaszámon küldhetitek el részünkre:
Elherdált Műemlékekért Egyesület (EME)
11732301-23343805
Közlemény: Jézus Szíve kápolna-Bölcske