Mint azt már bejelentettük, Egyesületünk (Elherdált Műemlékeinkért Egyesület (EME)) szerződést kötött a szentgáloskéri önkormányzattal a tulajdonukat képező Svastits-Bogyay sírkápolna teljes rekonstrukciójának segítése érdekében. Legfontosabb feladatunknak a kriptában talált állapotok megszűntetését tartottuk, ezért szeptember 23.-án, önkéntes szakemberekkel kiegészülve elvégeztük az exhumálást. Összegyűjtöttük a maradványokat, így a sírkápolna mostantól, vezetett sétáink keretében, megtekinthető.
Somogy TV, Híradó - 2018. 09.25
Az eddigi munkánk alapján, sajnos nagy mértékben nehezíti a helyzetet, hogy semmilyen anyagot sem sikerült találnunk a kápolnáról. Egyetlen olyan régi fotónk van (muemlekem.hu), melyen a kupola ugyan megvan, de ez sem a kezdeti időkből származhat, ugyanis az ablakok már ezen a fotón is hiányoznak.
Annak ellenére, hogy 2007-ben kapott védettséget, az önkormányzatnál semmilyen dokumentáció nincsen. A Megyei Főépítész Asszony bármennyire is szeretne, szintén nem tud segíteni nekünk abban, hogyan is nézhetett ki eredetileg a kápolna. Az illetékes örökségvédelmi hatóságnál semmi, az ominózus budai pincében elázott dokumentumtár pedig még mindig nem kutatható.
Emiatt is merült fel az, hogy a lehető leghamarabb kezdjük el keresni a leszármazottakat, hátha ők tudnak nekünk segíteni. Hátha vannak fotóik, dokumentumaik, amik alapján elindulhatunk. Ebben legalább szerencsések voltunk, gyorsan meg is találtuk a nagyon kiterjedt családo(ka)t, így őket is megkértük ha tehetik, jöjjenek el a kápolnához.
Pontosat ők sem tudtak. Dr. Svastits Egon (bal oldalon) könyvet írt a családról, így eddig ezt használtuk kiindulási pontnak. Kacskovics Gyula (középen) pedig hozott nekünk irat másolatokat, többek közt a sírkápolna leltárát is.
Bogyay Család
(Bogyay Lúcia, Bogyay Rita, Dr Bogyay Ferenc, Id. Bogyay Ferenc, Bogyay Ferencné (balról-jobbra)
Gyorsan kiderült, hogy az összes fellelhető forrásunk hibásan írja azt, hogy a kápolnát Svastits Gábor építtette. Kacskovics Úr elmondta, nem Gábor, hanem a felesége emeltette a kápolnát a lányuk számára. A másolt iratokból tudtuk meg azt, hogy a kriptában 5 koporsót (testet) kell keresnünk, de hogy név szerint kiket temettek ide, azt már ők sem tudták. Az is a leltárből derült ki hogy a kápolnában harang is volt.
A kriptából felhozott fa keresztek feliratai alapján próbáljuk azonosítani a maradványokat:
Mivel a feliratok rendkívül nehezen olvashatóak, így az 5 testből hármat sikerült azonosítanunk az első napon.
A kriptában készült videóink megtekinthetőek a facebook oldalunkon:
https://www.facebook.com/ElherdaltOrokseg/videos/1879650075488673/
https://www.facebook.com/ElherdaltOrokseg/videos/475423179630454/
Fém és porcelán virágok
Koporsó láb
Papírból készült koporsó díszek
A csontok:
Mumifikálódott lábfej:
"Érdekesség", hogy semmiféle engedélyre nem volt szükségünk ahhoz, hogy a képeken látható munkát elvégezzük. Biztos, ami biztos, többször is egyeztettünk a hivatallal, de ez az 5 test már nem, és még nem érdekli a szakembereket. A hivatalnál azt a tanácsot kaptuk, hogy szimplán ássuk el valahová a maradványokat, mert "úgy szokták"...
Nem vagyunk túl gyakorlottak ebben, ezért lehet, hogy csak nekünk újdonság ez, hogy erre egy egész szokás van?!
Ilyenkor el lehet gondolkodni azon, ki mennyire tartja magát, és valójában mennyit ér a világnak...
Ezt a kápolnát egy mélyen vallásos család, egy édesanya építtette, elsősorban a gyermekének (Svastits Ella, élt 27 évet), majd a családnak, azzal a szándékkal, hogy idézzük: " beláthatatlan időkig biztosítva legyen" a családi sírbolt.
Aztán ez az, ami történt:
Mindez pedig el van intézve annyival, hogy ássuk el valahová, ahogy szokták...
Szóval, a terapeutánknak mától azzal is meg kell küzdenie, hogy mi még a nem létező szabályokat is kényszeresen betartjuk, így a maradványokat Varga Máté, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum régésze elszállította a Magyar Természettudományi Múzeum, Embertani tárába, ahol antropológus fogja szétválogatni a csontokat, és idővel így fognak visszakerülni a kriptába.
A kápolna körül fémdetektoros keresés is zajlott:
Videó: https://www.facebook.com/ElherdaltOrokseg/videos/244124149631102/
Köszönjük a családnak, a levéltár és a múzeum szakembereinek, a médiának és Szabó Péter polgármester úrnak, hogy időt szántak ránk, és segítik a munkánkat!
Leletmentés 2. nap