Több mint 1 éve, 2018 márciusában tettük közzé először a kiszombori Rónay kápolnát. Óriási felháborodást keltett a dolog, aztán megtudtuk: "A kripta éppen felújítás alatt áll! Az oldalra feltöltött képek már az első stádium utáni állapotokat tükrözik. A kripta területe a magyar állam tulajdonában van, így ők végzik a felújítást ami minden bizonnyal (99,9%) tavasszal meg is kezdődik!"
Állítólag a tervek is készen álltak, és 1 kivételével a többi kriptában is megtörtént az exhumálás.
Több mint 1 év telt el, bőven túl vagyunk a tavaszon, megnéztük, hogyan is halad az az "éppen most" zajló felújítás. Mutatjuk:
Fotók: J.J.A. - 2019. 06.19
A 2018. márciusi 1 bejegyzés:
Eredetileg nem terveztük, hogy külön blogbejegyzést is írunk a kiszombori Rónay kápolnának, de mivel óriási közfelháborodást keltett, ráadásul egy hasonló sorsú kastély is tartozik a kápolnához, így mégis megkapják a jelüket a térképünkön. A kápolna a magyar állam tulajdona, a kastély az önkormányzaté, és védett műemlék. 26 éve keresnek partnert a felújításához, ám ez azért is túl nagy feladat a helyi önkormányzatnak egyedül, mert az egykori államosítás után végzett belső átalakítások nyomait nagyon sokba kerülne eltüntetni. Szintén védett műemlék a településen található 2 Rónay kúria is.
Rónay Kápolna
Képek: geocaching.hu
Ahogyan azt egyik kiszombori olvasónktól megtudtuk a kápolna "éppen felújítás alatt áll" ez látható a képeken is.
Tisztelt Szerkesztők!
A Rónay Kripta ( ami nem csak ebből, a Jenő féle kriptából áll) valóban munkálatok alatt áll. Az oldalra feltöltött képek már az első stádium utáni állapotokat tükrözik, hiszen egy kripta kivételével (a kevésbé rossz állapotú Borzecky csalad kriptája) a holttestek exhumálása megtörtént. Ez látszik is a képen, hiszen jelölve vannak számmal az üregek. A tervek is elkészültek. A kripta területe a magyar állam tulajdonában van, így ők végzik a felújítást ami minden bizonnyal (99,9%) tavasszal meg is kezdődik!
Az oldalon olvastam a polemizálást az exhumálásról. Hozzátartozik a dologhoz, hogy a csontok jelentős része nem volt meg, mert szinten a fordulat évét követően kifosztották a sírokat, összetörték a koporsókat, elvitték a kardokat, ékszereket. A vállalkozó aki az exhumálást csinálta, méltóságteljesen csinálta (tanusíthatom, mert ott voltam). Próbálták a lehetőségekhez képest a lehető legkisebb károkozással kinyitni a koporsókat, mert azokat is fel szeretnék újítani, de horribilis összeg. Kérem, nyugtasson meg mindenkit, hogy a vállalkozók nem tehetnek semmiről!
Leszármazók egyeneságbeliek nincsenek. A Rónay családnak két ága van meg életben az egyik fiágon is, ők Budapesten élnek. A másik Ausztráliában, ahova az 50-es években emigráltak, és a két legidősebb Rónay, Aladár és felesége (aki unokatestvére is volt) Eszter néhány éve közel a 100. életévhez halt meg. Aladár többször folyósított az akkor meg községi tanácsnak pénzt a kápolna rendbetételére, de természetesen, az akkori vezetőség nem tartotta olyan fontosnak ezt. Így amikor egyszer hazalátogattak, talán a 89 környékén, és abszolút káoszt, a szétszórt csontokat láttak, onnantól kezdve semmit nem küldtek, érthető módon. Az utolsó temetés egyébként a Jenő féle kriptába a 70-es években történt, Jenő lányát Magdát temettek ide.
Véleményem és kutatásom szerint a másik családi kriptába (95%) bizonysággal mondom, 1956 ban történt az utolsó betemetése. A rendszerváltás utáni első polgármesterünk Nagy Tibor, akiről minden irónia nelkül tudom mondani, hogy egy igazi lokálpatrióta volt, bíróságra vitte az ügyet, hogy a község megszerezhesse a kriptát elbirtoklás jogcímen. A biróság (jogasz létemre szerintem helytelenül, de ezt nem elfogulatlanul mondom) nem adott helyt ennek az indítványnak, hivatkozva arra, hogy a község nem temetett bele. Szerintem ez az indokolás abszurd, hisz a 20 üregből, mind a 20 foglalt volt. A többi kripta is tele volt. Érdekesség, hogy az egyik Rónay kriptába, egy földművelésügyi miniszter is nyugszik (exhumálás miatt most nem), báró vizeki Tallián Béla.
Röviden ennyi a válaszom a kommentekben felmerült problémákra.
Rónay Kastély
2009-2012-ig, három éven át tárgyalt Kiszomborral a megyei önkormányzat a községben álló 200 éves Rónay-kastély sorsáról. A megye titkosan kezelte az egyeztetéssel kapcsolatos információkat, így azt sem hozták nyilvánosságra 2011 április 27-én, hogy egyáltalán miről határozott a közgyűlés „A kiszombori ingatlan ügye" címszó alatt, zárt ajtók mögött. Emiatt a kiszombori önkormányzat sem nyilatkozott az ügyről. Annyit lehetett csupán tudni, hogy a megyei múzeum raktára lehetne a patinás épület, csak a részletekben nem tudott megegyezni a két helyhatóság. A megyei múzeumi szervezet átkerült az állam, közvetlenül a kormányhivatal fennhatósága alá, így a megye és Kiszombor tárgyalásai megszakadtak.
A főépület 1859-ben épült Rónay Móric felkérésére, melyet később romantikus stílusban átépítettek. Az épület funkcionális is, mivel a felső szint magtárnak lett kialakítva már megépültekor. 1902-ben Rónay Emil özvegye eladta a kastélyt Rónay Jenőnek, mivel az özvegy Temesváron töltötte idejét. Valószínűleg Rónay Jenő tulajdonlása alatt épülhetett a kastélyhoz a torony. Az ismeretek szerint 1911-ben egy 3000 kötetes könyvtárat, egy éremgyűjteményt, és egy agyagedény gyűjteményt is őriztek a kastélyban. Az államosítást követően először lakásként, majd ipari célokra hasznosították. Volt itt hagyma tároló, baromfitelep, magtár. 1995-ben került a kiszombori önkormányzathoz. 2000-ben a tetőt valamint a toronyba vezető lépcsőt teljesen (szép időben, akár Temesvárig is el lehet látni a torony tetejéről) felújították, de sajnos ezzel ki is merült a milleniumi rekonstrukció. Teljes felújítása régóta esedékes.
A kastély nagyon szép, kívülről részben felújíttatta a település, és a teteje is rendben van, nagyon vigyáznak rá, nehogy beázzon. A toronyba vezető lépcsőt is felújították, így a helyi rendezvényeken fel lehet menni, körül lehet nézni odafentről.
Az önkormányzat 26 éve keres partnert a teljes felújításhoz, mivel az egykori államosítás után végzett belső átalakítások nyomait nagyon sokba kerülne eltüntetni. A belmagasságot, 1,5 méterrel lejjebb hozták, az ajtók, ablakok befalazva, egy-két hatalmas lezárt vasajtó mögött rozsdás ipari gépeket látni.
A kastély parkját teljesen kiírtották...
Forrás: Borsi Sándor - Megtépázott múltunk
Rónay kúria - Szent István tér
Volt Rónay-kúria, késő klasszicista, épült az 1860-as években, ma tsz-iroda. Földszintes. Tér felé timpanonos középrizalit, udvar felé oszlopos tornác timpanonos portikusszal.
Képek forrása: muemlekem.hu
Rónay kúria - Szegedi u.
Gólyafészek vendéglő, volt Rónay-kúria, klasszicista, épült 1835 körül, tervezte Giba Antal. Késő barokk és empire elemeket tartalmaz, magtáremelete van, udvari homlokzatán ív-pillérsoros tornác.
Forrás: muemlekem.hu
ronaykuria.hu