2014 novemberében került kiírásra a "mindent IS megváltó" Nemzeti Kastély- és Várprogram, amely 35 kastély, köztük az aszódi Podmaniczky Kastély átfogó rendezését is tartalmazta. A kastély gyorsan az azóta már megszűnt Forster Központ vagyonkezelésébe került, majd a többszöri módosítások, és a pályázatra szánt költségvetés "felülvizsgálata" értsd: megnyírbálása után, sok másik sorstársával együtt kikerült a programból, átadva a helyet olyan helyszíneknek, mint hazánk talán legismertebb és legjobb állapotban lévő műemléke, a fertődi Esterházy-, a nagycenki Széchenyi-, a keszthelyi Festetics-kastélyegyüttes és park, a gödöllői Királyi kastély, valamint (egyedüli korábbi helyszínként) a geszti Tisza-kastély.
Az okokat nem ismerjük, az viszont teljesen biztos, hogy több olyan kastély is bekerült a "felülvizsgált" Kastélyprogramba, amely nemrég amúgy is átesett már teljes, vagy részleges felújításon. Egyfelől persze megfontolandó egy már funkcióval rendelkező, színvonalasan működő létesítmény további támogatása a még jobb kihasználtság érdekében, másrészt viszont jogosan merülhet föl a kérdés, hogy nem kellene-e inkább olyan, a listáról végül lehúzott épületek - a szó legszorosabb értelmében vett - megmentésére költeni, melyek lassan az összedőlés határára kerülnek.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ezek a kastélyok mennyire veszélyeztetett helyzetben vannak: egy-kettőnél a belső terek már életveszélyesek, a külső falakról lemállott a vakolat nagyja, kertjük/parkjuk elvadult, nyílászáróik pedig jóformán már nincsenek is. Többségük legfeljebb viszonylag új tetővel büszkélkedhet, de a rajtuk végzett kisebb-nagyobb renoválási munkák többnyire csak kozmetikai jellegűek voltak, vagy túl régen történtek ahhoz, hogy érdemben számítsanak. Elég csak pár pillantást vetni rájuk ahhoz, hogy nyilvánvaló legyen, sokkal nagyobb szükség lett volna akár csak az állagmegóvási munkálatok elvégzésére, mint a támogatott épületek jelentős része kapcsán.
A kastélyról
A Podmaniczky Kastély domboldalon épült, U alaprajzú épület, középrésze földszintes, szárnyai emeletesek. Barokk és copf stílusban épült a XVIII. század elejéről és közepétől. A kastély építését pontosan 1727. május 7-én kezdték meg, Podmaniczky I.János megrendelésére. Jelenlegi formáját Jung József tervező-kivitelező mester keze alatt 1772-re nyerte el.
Az U alakú épület szárnyainak emelete egy vonalban van a régi középrész ablakaival. A szárnyak végei sarokpavilonokká vannak kiképezve, mandzárdtetővel. Az épület többi részét nyeregtető fedi. A középrész belső főhomlokzata előtt terasz vonul végig, a sarkoknál homorú, középen félkörösen kifelé ívelő alaprajzzal. A kastély egykori pompájának élő bizonyítéka a Sándor-szárnyban található díszterem festése.(Kracker Lukács 1717 - 1779.) Eredeti állapotának helyreállítása az 1970-es évek végén történt meg.
Széchenyi Kastély - másnéven "Zöld kastély".
Az U alakú Podmaniczky kastélyhoz a XVIII. század második felében, végén egy újabbat is építettek. A falakat egykoron zöld színűre festették, innen az érdekes név. 1920-ban gróf Széchenyi Gyula vásárolta meg, aki 1945-ig élt itt családjával. Téglalap alaprajzú, egyemeletes, középrizalitos épület. Össze van kapcsolva a régi kastély középrészének Sándor-szárny felőli sarkával. Későbarokk. Homlokzatán lapos háromszögű timpanonban kettős címerfaragvány. (Podmaniczky-Wartensleben). Mandzárdtető emelkedik a középrizalt felett. Az épület előtt terasz, kétszárnyú lépcsőfeljárattal, melyet mellvéd kerít.
civertan.hu - LÉGIFOTÓ
A lehullott díszeket, a szétesett lépcső díszkorlát darabjait nem lepi be a gaz, az enyészet az udvaron, hanem rendszerezve behordták az épület alagsorába, ha ezek vissza nem is lesznek építve, de mintának a felújításnál az eredeti állapot visszaállításához nagyon jók lesznek.
Köszönjük a fotókat a kastélyok.com -nak !
Forrás: kastélyok.com
alfahír.hu