2017-ben sikerült nagyon gyorsan kijózanodnunk és már január 2.-án levélben kerestük meg Dr. Csányi Sándor urat a Jeszenszky Kastély; a Hiemer-Jeszenszky Kastély és a Schell Kastély kapcsán. 10 nap múlva telefonon hívott a bankvezér közvetlen titkárnője, aki tájékoztatott, hogy az elnök úr megkapta a levelet, olvasta és továbbította a Bonafarm Csoport részére, Csányi Attilának, mivel a kastélyokkal ők foglalkoznak, ők fognak keresni ezzel kapcsolatban. Nem is ültünk a babérjainkon, még aznap írtunk a Bonafarm Csoportnak, ám Csányi Attila nyilvánvalóan nem is létezik, vagy ha mégis sokkal-sokkal elfoglaltabb, mint az édesapja...
"Itt igazából a probléma a finanszírozás, mint azt említettem a személyes találkozásunk alkalmával is. Itt is szeretném megerősíteni, hogy a Bonafarm csoport egy gazdálkodó szervezet, melynek mint ilyennek az erőforrások legoptimálisabb felhasználására kell törekedni."
Egészen pontosan 6 hónapig nem is történt a világon semmi, amikor is június végén ÚJRA levelet írtunk a Bonafarm Csoportnak (Csányi Attilának) és Dr. Csányi Sándornak is. Mivel a fent említett kastélyok a Bonafarm Csoporton belül a Dalmad Zrt.-hez tartoznak/tartoztak, így először a Dalmand vezérigazgatója, Ádám János Úr hívott fel, majd a Bonafarm Csoport Közép-európai pénzügyi igazgatója, Szász Károly.
Forrás: bonafarmcsoport.hu
A kiindulási pont az volt, hogy SEMMI NEM ELADÓ! Mégpedig azért nem, mert a cég(ek)nek kizárólag csak a földekre volt/van szüksége, ezért vásárolták meg őket. Ezek a kastélyok meg persze ott biggyeszkednek a földek közepén, így az eladásuk teljesen kizárt, viszont nincs elképzelésük arra vonatkozóan, mit kezdjenek az épületekkel (nem mintha ez az ötlethiány mentség lenne az ingatlanok állapotára- a szerk.).
Szóval innen indult az, hogy legyünk kedvesek akkor "ötletelni", hogyan lehetne ez egy sikersztori. Ehhez természetesen látnunk kellett az épületeket (kívül-belül), és a környéket is meg kellett ismerni.
2017 augusztus végén volt lehetőségünk helyszíni bejárásra. Megmutatták a kastélyokhoz tartozó területeket, bementünk az összes olyan épületbe, ahonnan volt némi esély élve kijutni, vagyis átvergődtünk a védett műemlékekben felhalmozódott szemét halmokon, puffadt patkányokon, őztetemeken, és mikor a "vezetőnk" megjegyezte, hogy nagyon reméli, holttestet azért nem találunk, az már nem is volt nagyon vicces.
Sajnos a bejáráson nem sok fotót sikerült készítenünk, mivel leginkább arra használtuk a kezeinket, hogy világítsunk.
A bejárás után megkaptuk a dokumentációkat az épületekről, többek közt egy Forster Központ által kiadott határozatot, mivel 2016-ban a Dalmand Zrt. kérte az ingatlanok felülvizsgálatát, és a műemléki védettségek megszűntetését. A kastélyokhoz tartozó épületek nagy részénél ez sikerült is, azonban a kastély épületein kívül több másik épületről nem sikerült levetetni a védettséget, így jelenleg újabb felülvizsgálat indult. A Dalmand Zrt. ezúttal a Miniszterelnökségnél kérte a védettségek megszűntetését, amely jelenleg folyamatban van.
Az első határozat előírja az épületek történeti értéke miatt, az ingatlanok állapotrögzítő felmérését, műemléki szempontú dokumentálását az esetleges bontások előtt, de tudomásunk szerint erre ezidáig nem került sor.
2017 október elején elküldtük a hasznosítási elképzeléseinket egy tanulmány formájában a tulajdonosok számára.
A tanulmánnyal kapcsolatos visszajelzésre január végéig kellett várnunk:
"Egyéb okok miatt ebben az évben, mint Bonfarm Csoport nem tudunk a kastélyokkal érdemben foglalkozni, de van egyéb elképzelésünk, amivel talán mégis csak előre tudnánk a projekttel lépni! Ezt pénteken tudom az illetékesekkel egyeztetni, addig is kérem türelmét!"
Február elején, egy személyes találkozó keretei közt felmerült a bérlés lehetősége. Tehát minimális bérleti költség fejében, 99 évre megkaphatjuk a kastélyokat, amennyiben minden ezzel járó felelősséget is átvállalunk a cégtől.
Az igazat megvallva, aznap már nem olyan nagyon mosolyogtunk...
Ettől függetlenül, 1 kastélyt és a hozzá tartozó területet hajlandóak lettünk volna felvállalni így meg is kezdődtek a bérléssel, és a többi kastély felújításának lehetőségével kapcsolatos egyeztetések.
Februártól egészen júniusig, a vége felé szinte már napi szinten "szórakoztattuk egymást" Szász Károly úrral, hogy elkészüljön egy prezentáció, amely alapján a tulajdonosok döntést hozhatnak.
A "döntéshozó"
Fotó: bonafarmcsoport.hu
Ahogyan azt már a legelején is jeleztük "A DÖNTÉSHOZÓ" :
a.) nem is létezik
b.) rendkívüli módon elfoglalt
c.) nem alacsonyodik odáig, hogy hozzánk hasonlókkal akár egyetlen egyszer is szóba álljon
Annyi biztos, hogy 2017 januárja óta egyetlen egyszer sem volt indokolt, hogy megzavarjuk ezzel az egész kastélyos sztorival, amivel kapcsolatban azért mégiscsak ő hozott döntést (legalábbis nekünk ezt mondták) egy borítóval és tartalomjegyzékkel összesen 14 oldalas prezentáció alapján.
A prezentációba végül 5 kastély került be ténylegesen. Ezekről, illetve azokról az egyelőre nem nyilvános és számszerűsített, országos szinten a Bonafarm Csoporthoz köthető kastélyokról is döntést tudott hozni ez alapján a 14 oldal alapján.
A prezentációban szereplő pontos összegeket nem tesszük közzé.
https://elherdaltorokseg.blog.hu/2016/12/17/jeszenszky_kastely_alsohidveg
Bernrieder Kastély
Schmidt Kastély
https://elherdaltorokseg.blog.hu/2016/12/16/hiemer-jeszenszky-kastely_alsohidveg
https://elherdaltorokseg.blog.hu/2016/12/06/schell_kastely_katalinpuszta
A prezentáció alapján született döntés pedig a következő:
Jeszenszky Kastély: A bérlés csak fél megoldás lenne - EL KELL ADNI
Bernrieder Kastély: Használják, így felújításra kerül (Zárójelben jegyeznénk meg, itt indították el ismét a felülvizsgálatot a védettség megszűnése érdekében)
Schmidt Kastély: "A DÖNTÉSHOZÓ" még sosem látta, de valószínűleg megtetszett neki, mert megtekinti, és ha úgy alakul saját részre felújítják.
Bernáth Kastély + Schell Kastély: A Bonafarm nem tudja pontosan, hogy ők-e a vagyonkezelők vagy sem, mivel állítólag megpróbálták visszaadni a jogokat, csak a Magyar nemzeti Vagyonkezelő nem volt hajlandó visszavenni az ingatlanokat, ezért bejelentést tettünk az illetékes hatóságoknál, hogy a kötelezés alapján kiderüljön, a céghez tartozik-e.
Országos szinten pedig:
Amit használnak, azt felújítják, amit nem, azt eladják.
Ezt mondjuk prezentáció nélkül is közölni lehetett volna már 2017 vagy akár 2018 februárjában is. Ha másért nem, legalább azért, hogy a saját vezetőit mentesítse több havi, teljesen felesleges időtöltéstől.
Csakhát, ugye, emlékszünk arra, hogy az égvilágon semmi sem eladó, mert a földek közepén vannak bla-bla-bla...
Ezúton segítenénk a Bonafarmnak:
Aki műemlék vásárlás előtt áll, az a jövőben nagyon figyeljen, vélhetően nagy számban kerül majd piacra megvásárolható műemlék...
#szívesen!