2018
A Kulturális Örökség Európai Éve
Segíts nekünk megmenteni a múlt egy darabját!

A fotók alapján eddig is tudtuk, hogy nagyon rossz a helyzet. Azt is tudtuk, hogy a kriptát folyamatosan feltörik és jelenleg is nyitva van, de erre a látványra mégsem voltunk felkészülve. Egy 500 fős kis településről van szó, ahol az alpolgármester személyesen hordja ki az ebédet az időseknek és a rászorulóknak. Akaratból, elszántságból nincs hiány, de segítségre van szükségük! Elsősorban anyagi, másodsorban szakmai segítségre, önkéntesekre, megosztásokra és minden másra is, ami csak a rekonstrukció megvalósításához szükséges lehet.
Segíteni szeretnék!
kattints ideA szentgáloskéri Svastits-Bogyay Kápolnát Kiss Norbert Péter ajánlotta a figyelmünkbe. Ami elsőként megfogott bennünket, hogy önkormányzati tulajdon. Éppen ezért felkerestük Szabó Péter polgármester urat, aki rendkívül kedves és segítőkész volt. (Nekünk még nyaralás közben is felvette a telefont) Elmondta, hogy nagyon szeretnék felújítani a kápolnát, annál is inkább mivel a múlt évben kint járt egy hölgy az örökségvédelmi hivataltól, és közölte, hogy hamarosan komoly büntetésre számíthatnak a kápolna miatt, abban viszont már nem segítettek, hogy mégis hogyan kezdjenek neki ennek az egésznek. Kihasználva az alkalmat megkérdezte, hogy akkor másszon-e fel kihúzni a fát a tetőről. :) Azt is elmondta, hogy 2 havonta kibontják, feltörik a kriptát, jelenleg is nyitva van.
Újra hangsúlyoznánk, hogy egy mindössze 500 azaz ötszáz fős településről van szó! Egy ekkora település önkormányzata, nem képes segítség nélkül finanszírozni egy teljes rekonstrukciót. Múlt hét csütörtökön Egyesületünk (Elherdált Műemlékeinkért Egyesület), hivatalos megállapodást kötött Szentgáloskér Önkormányzatával, hogy segítséget nyújtunk a rekonstrukcióhoz szükséges anyagi források megszerzéséhez, illetve szakmailag is segítjük a munkát.
Első lépésként sokadszorra is lezárattuk a kriptát.
Innen üzennénk:
1: senki ne bontsa ki, mert felesleges! Nagyon sokan megtették már előtted, semmilyen (számodra) értékes tárgy nincsen odabent! Le is fotóztuk, így a kíváncsiság miatt sem kell kőművest játszani! A 2-es pont alapján, láthatod, hogy nem éri meg...
2: Ez pedig a vagányokra vonatkozik:
BTK. 371.
371. § (1) Aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz, rongálást követ el.
(3) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a rongálás nagyobb kárt okoz,
b) az elkövető
ba) védett kulturális javak körébe tartozó tárgyat, műemléket, régészeti lelőhelyet vagy régészeti leletet,
bb) vallási tisztelet tárgyát vagy templomot, vallásgyakorlásra rendelt más helyet,
bc) temetési helyet, temetkezési emlékhelyet, illetve temetőben vagy temetkezési emlékhelyen a halott emlékére rendelt tárgyat
rongál meg.
(4) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a rongálás jelentős kárt okoz,
b) az elkövető a (3) bekezdés ba)-bc) pontjában meghatározott valamely tárgyat, épületet, vagy helyet semmisít meg,
c) a rongálást robbanóanyag vagy robbantószer felhasználásával követik el.
(5) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a rongálás különösen nagy kárt okoz.
(6) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a rongálás különösen jelentős kárt okoz.
(7) E § alkalmazásában falfirka: festékszóróval, filctollal vagy bármilyen más felületképző anyaggal létrehozott képi, grafikus vagy szöveges felületbevonat, amely nem a vagyontárgy rendeltetésszerű használatához szükséges.
Első és legfontosabb lépésnek tekintjük a kriptában lévő állapotok felszámolását. Szakértők bevonásával a maradványok összegyűjtését, szétválogatását és biztonságos módon való elhelyezését, illetve a kripta végleges lezárását.
A kápolnával kapcsolatban elkezdődtek a történeti kutatások, felvettük a kapcsolatot a leszármazottakkal is.
Ezzel egyidőben, ahogy a forrásaink engedik, szakértők bevonásával megkezdjük a kápolna jelenlegi állapotának felmérését, dokumentációját, majd a szekértői vélemények alapján megkezdjük a rekonstrukcióhoz szükséges tervek elkészítését a helyileg illetékes örökségvédelmi hatóságok részére.
A kápolna
Svastits Gábor építtette saját birtokán, majd később a Bogyay család is használta. A görögkereszt alaprajzú épület 1894-ben épült, erre utal a homlokzatán található évszám.
A déli főhomlokzat bejárata előtt portikusz húzódik, amelynek járószintje tíz lépcsőfokkal megemelt. A lépcsőfeljárat mellvédje falazott. A portikusz két, tagolt lábazaton álló toszkán pillérrel alátámasztott, síkfedésű.
A pilléreket összekötő teljes főpárkányzat körbefut az épület egészén.
Az architráv lépcsőzötten tagolt. A fríz néhol rozettadíszes, a főhomlokzat középmezejében a stilizált kannelurás oszlopokkal keretezett márványtábla felirata: MDCCCLXXXXIV. A kis oszlopokhoz csigavonaldísz kapcsolódik. A gerendázat konzoltagos, néhol négyszöghasábokkal gazdagított. Timpanonja szintén konzoltagos keretezésű, középmezeje profilozott keretezésű körablakkal áttört.
Az egyenes záródású bejárati ajtó záróköves, szemöldökgerendája guttás konzolokkal és fogrovattal díszített. Az ajtót szintén toszkán falpillérek keretezik. Felette tagolt keretezésű faltükör található. (Egykor díszített lehetett.)
A döntött síkú oldalhomlokzatok középrizalitja vertikálisan metsződik a falsíkba, amelyet toszkán falpillérek kereteznek. Az ugyancsak timpanonnal koronázott rizalitok egytengelyesek, a félkörívesen záródó ablakok szalagkerete stilizált kváderosztású.
A középtérhez nem teljes szélességben, de azonos magasságban kapcsolódik az egyenes záródású, timpanonos oromzattal koronázott szentély. Oldalfalait egy-egy keskenyebb, félköríves ablak töri át, amelyek könyöklőpárkánya egykor konzoltagos volt.
A szentély végfalának félköríves ablaka befalazott, könyöklőmezője gazdagon díszített. Az ablak alatt volt az egykori (jelenleg befalazott) kriptalejáró.
A kápolnát 1895. szeptember 8-án szentelték fel, Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére. Miséket nem tartottak itt rendszeresen, csak akkor használták ilyen célra, ha a családot valamely magas rangú ember látogatta meg.
Az 1980-as években még nagyrészt épségben állt, eredeti festése, üvegablakainak egy része még látható volt.
Az épületet ekkor már nem használták, állaga folyamatosan romlott. A 2000-es évek elején emberi gondatlanság miatt tűz ütött ki az épületben, így kupolája teljesen leégett, festése nagymértékben sérült, illetve eltűnt.
2007-ben került a műemlékileg védett épületek közé, jelenleg üresen áll, elhanyagolt állapotú.
A kápolnához régen allé vezetett, amelynek fái még most is megvannak, de környezetük rendezésre szorul. Az épületet is benőtte a bozót.
A kápolna nagy része egy tűzeset miatt kiégett, így állaga jelentősen károsodott. A bejárathoz vezető lépcsőtagok töredezettek, hiányosak. Az előcsarnok fedélszéke hiányos. A bejárat feletti, évszámmal ellátott márványtábla rossz állapotú. A timpanonok szintén töredezettek, a fríz rozettadíszei, a gerendázat fogrovata néhol megmaradt.
A kápolna homlokzata egykor vízszintesen vonalazott volt, ez ma már csak a bejárati ajtó körül látható. A téglafalazás több helyen hiányos, sérült. Az egykori kupolája hiányzik, boltozata szintén hiányos. Az ablakok üvegezése nincs meg, keretezésük, architekturális részleteik, díszítő tagozataik töredékesek.
A belső járószintet feltörték, elhordták, a kőburkolat csak néhol maradt meg. Az oltár felépítménye hiányzik, alépítménye hiányos. A fali sírtáblák közül az egyik hiányzik. A templom egykori festéséből csak a szentély festése maradt meg.
A kripta elhanyagolt állapotú.
Szöveg forrása: muemlekem.hu
Önkéntesnek jelentkeznél? Csatlakoznál az EME tagjaihoz?
Küldd el nekünk felajánlásodat vagy tagfelvételi kérelmedet a titkarsag@elherdalt.hu e-mail címre!
Ha elkötelezett vagy a magyarországi örökségvédelem iránt és segítenéd a munkánkat,, de nincs időd gyakorlatban is részt venni a projektjeinkben, úgy pártfogóként, anyagi támogatást is nyújthatsz számunkra.
Adományaitokat a következő számlaszámon küldhetitek el részünkre:
Elherdált Műemlékeinkért Egyesület (EME)
11732301-23343496
IBAN: HU87117323012334349600000000
Az OTP Bank SWIFT kódja: OTPVHUHB
Székhelye: 1051 Budapest, Nádor utca 16.