A Miszlához tartozó Bikád-pusztán még éppen fellelhető valami az Inkey kastélyból. Az államosítás óta nem volt méltó gazdája, pusztulását az tette véglegessé, amikor az 1990-es években, a még viszonylag jó állapotú kastély, tisztázatlan körülmények közt leégett. A műemlékjegyzékből törölték, egyre több részét le is bontják, mivel egy fiatal házaspár vette meg, akik szerint a magas belterek nem praktikusak, így inkább a kastély bontott tégláiból építik fel saját otthonukat, közvetlenül a halálra ítélt (egykori) kastély mellett. Az egykori kastély kertje "helyi jelentőségű", bár a jelenlegi állapotok ezt egyáltalán nem tükrözik.
Gróf Inkey Nándor 1720-ban telepedett le Miszlán, és 1722-ben már kastélyt is épített a falu határában, Bikád-pusztán. Inkey Nándor nagy teljesítményű hengermalmot létesített a faluban. A Pincehely és Miszla közötti földes utat ma is „Liszthordó útnak” hívják, mert a malom forgalmát ezen bonyolították.
Fia, Inkey Imre a bikádi részen híres ménest tartott, gazdasága mintaértékű volt. Kastélyát is Bikádon építette fel. Jelentős része van a Gyönk-Miszla bekötőút építésében. Telket és építési kölcsönt bocsátott a falu rendelkezésére iskola építése céljából, így kezdődött meg a tanítás a bikádi iskolában 1939-ben. Az első világháborús hősök emléktábláját ő ajándékozza a falunak. Miszla díszpolgára.
A nemesi családok utolsó képviselői Inkey Imre gyermekei, Lili baronesz és Mirkó úrfi az 1940-es évek közepéig éltek a faluban.
Forrás: www.miszla.hu
Amikor még a felújításban reménykedtek...

2011
2018
A fotókat Molnár István készítette.
Az Elherdált Műemlékeinkért Egyesület (EME) országos fotópályázatot hirdet!
A pályázat témája:
Elherdált Örökségünk
(romos, elhagyott kastélyok, templomok, műemlékek)
Részletek és jelentkezés: www.elherdalt.hu