Nagyon hosszú ideje halogatjuk a Mikosdi Kastély történetének közreadását. Kibogozhatatlan, érthetetlen. Nyolcadik éve, hogy állandó jelleggel építési terület, az állapota viszont egyre csak romlik. Csalók, bűnözők, folyamatos árverések, tehetetlen hatóságok, minden van itt, ami tökéletes példája a jelenlegi örökségvédelmi rendszer totális inkompetenciájának. Mindeközben, egy olyan védett műemlék pusztul, amely nagyon sokakban ébreszt boldog emlékeket.
A kastély 1860 körül épült, romantikus stílusban. Bonyolult, nagyjából U alaprajzú, tájképi kertben, szabadon álló, egyemeletes kastélyépület. Déli homlokzata nyugati szélén kápolna, melyet oromzatos nyeregtető fed, falait támpillérek támasztják és köztük mérműves ablakok törik át. A kápolnát a kastéllyal összekötő falszakasz, valamint a térképen támpilléres bővületként jelzett rész jelenleg hiányzik.
A 63 szobás épületegyüttesnek saját áramfejlesztő telepet is volt Mikosdon. A parkban a már korábban is meglévő tó mellett, az itt átfolyó patak felduzzasztásával egy új tavat alakítottak ki, amelyben hattyúk és halak éltek. Ma is látható még az egykori lóhere alakú szökőkút és a fürdőmedence maradványa.


Mikos Ede báró 1873-as halála után lányaira, Olgára és Gizellára szállt az uradalom, pazarló életmódot folytató fiát, Mikos Jánost pedig kitagadta. 1876-ban azonban a két bárónő egyezséget kötött Jánossal, így évjáradék folyósítása fejében később János megkapta kastélyt.



A kastély kálváriája a rendszerváltás idején kezdődött, ha csak nem számítjuk azt a harminc évet, amíg a SZOT tulajdonában volt, és gyermeküdülőként működött. Akkoriban még vigyáztak az épületre, rendszeresen felújították, karbantartották.


...és akkor elkezdődött a kálvária...
Az egykor állami tulajdonban lévő kastély aztán előbb a Hunguest-vagyonba került, majd:
1995
A privatizáció során Hartmuth Hess, német vállalkozó vásárolta meg.
Ő volt az utolsó tulajdonos, aki még törődött vele. Felújíttatta a melléképületeket, rendbe tetette a parkot, elkészítette a kastély felújítási tervét. Hess úr itt akarta berendezni magyarországi cégeinek a központját, ám végül összes vállalkozását eladta, és hazaköltözött Németországba.1998
A Mikosd-kastélyt 1998 nyarán egy budapesti cég, az IFC Rt. vásárolta meg.
2 évvel később a médiát ellepték a cégről, illetve annak vezetőiről szóló híradások, és hamarosan Mikosszéplakon is megjelentek az APEH bűnügyi igazgatóságának munkatársai, akik az IFC Rt. vezetőinek, Varga Tamásnak és Lelkes Attilának a tevékenységét nyomozták.Varga Tamás üzletembert - aki 1992-ig a Fidesz gazdasági tanácsadója volt - három évig hiába kereste a rendőrség, nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene. Lelkes Attilát 2000-ben tartóztatták le, különösen nagy kárt okozó csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt. A vizsgálat adatai szerint a Vargáék érdekkörébe tartozó cégek éveken keresztül - de főként 1998-ban - jogosulatlanul igényeltek vissza összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi áfát. Fűt-fát ígértek, mutatták a terveket, hogy micsoda üdülőkomplexumot varázsolnak a Mikosd-kastélyból. Aztán nem lett belőle semmi.
A gyanú szerint az áfacsalók módszerének lényege az volt, hogy látszatra belefogtak számos, több milliárd forintos beruházásba, amelyekkel kapcsolatban valótlan tartalmú, fiktív számlák tömegét könyvelték el, majd a hamis számlák áfatartalmát visszaigényelték. Papíron a Mikosd-kastély felújítására is több százmillió forintot költöttek, valójában azonban legfeljebb negyvenmillió forintot fordítottak az épületre.
Ráadásul ezt az összeget sem ők biztosították, hanem az általuk megbízott kivitelező cég hitelezte. Amikor a munkálatokat végző lajoskomáromi vállalkozás vezetői rádöbbentek, hogy becsapták őket, azonnal leálltak a kivitelezéssel, és egyik napról a másikra levonultak az építkezésről. Az épület tetőszerkezetén még most is egymást mellett láthatók a vadonatúj cserepek és a fóliával letakart részek.
Öt éven át hiába próbálták behajtani a jogos követelésünket, a bírósági hercehurcába a családi vállalkozás mindkét tagja belebetegedett, a cégük a mai napig nem heverte ki, hogy a megbízó nem fizette ki őket.
Amikor azonban az IFC Rt. körüli botrány kirobbant, már más tulajdonosa volt a Mikosd-kastélynak.
1999
megvásárolta az ingatlant a budapesti székhelyű GM Trading Rt., amelytől egy évvel később az ugyancsak fővárosi Octavia Bau Kft. vette meg a védett épületet.Aztán mindkét cég fantomizálódott: a cégnyilvántartás szerint felszámolás alatt álltnak, a megjelölt székhelyükön nem voltak megtalálhatók, a cégvezetők telefonszámai nem voltak érvényesek.
2001-2008
Az ugyancsak budapesti Roxfort Ingatlankezelő Kft. vásárolta meg az Octavia Bau-tól. Csakhogy ez a kft. is elérhetetlen volt, a címükre küldött levelek felbontatlanul visszajötek, a megadott telefonszámokon pedig senki sem jelentkezett.
A Roxfort Kft.-t nem csak a polgármester, Figler András, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal soproni irodájának vezetője is kereste, ám képtelen volt elérni a kastélytulajdonost.
A védett épület teteje beázott, rohamosan romlott az ingatlan állapota, mégsem tudták állagmegóvásra kötelezni a tulajdonost, mert egyszerűen nem találták.2008
A kastélyt a Tipla Project Kft. vásárolja meg árverésen.60 szobás wellness szálló tervei:
Bővebb infók:
http://epiteszforum.hu/mikos-kastely-rekonstrukcio-60-szobas-wellness-szallo-terve
2010. 06.30
Cs. Dóra, 1987-es születésű, szigligeti lakos megvásárolja az ingatlant. Jelenleg is ő a kastély tulajdonosa.
Perek, árverések, követelések:
2001 A VAS MEGYEI BÍRÓSÁGon a kivitelező cég pert indít a követeléseik behajtására.
2003 a behajtási eljárás elutasításra került.
2004 május 80 milliós jelzálog, Jogosult: B. Barbara
2005 február a kivitelező cég követelése : 40,989,056 ft
2005 április: Fellebbezés, Roxfort Kft
2005 június: Jogorvoslati kérelem, Roxfort Kft.
2005 július : Árverés kitűzése
2005 szeptember: 7,724,905 ft főkövetelés, APEH NYUGAT-DUNÁNTÚLI REGIONÁLIS IGAZGATÓSÁGA
2007. JÚLIUS 10. : ÁRVERÉS
2007 augusztus 2: ÁRVERÉS
2007 november 5: ÁRVERÉS
2010 szeptember : 23,062,500 FT főkövetelés RAIFFEISEN BANK GROSSWILFERSDORF EGEN
2010 november 24- 2011. március 2-ig: Folyamatosan árvereztetés alatt
2012 szeptember: Büntetőeljárás megindítása, BUDAI KÖZPONTI KERÜLETI BÍRÓSÁG
2014 szeptember 1,3 millió forint értékben végrehajtási Jogosult: Dr. F. Zsolt (Tipla Project Kft.)
2015 március: Végrehajtás 100 millió ft. értékben, Jogosult: Tipla Project Kft.
2016 április 29 - június 28-ig: Elekrtonikus árverés
2017 december 12 - 2018 február 17-ig: Elekrtonikus árverés
Mindezek fényében sem értjük pontosan, hogy mi zajlik az ingatlan körül, az viszont biztos, hogy a látogatókat hosszú évek óta feltartóztatja a jelenlegi tulajdonos Cs. Dóra édesapja, mivel "éppen nagy munkálatok zajlanak a munkaterületen", sokszázezres stukkókat vásároltak stb-stb. Mutatjuk, hogy mire jutottak az elmúl 7 év folyamatos felújításai során:

Köszönjük az információkat és a fotókat a Mikosdi- kastélyt kedvelők facebook csoportnak!