2016 decemberében írtunk először erről a kastélyról (a bejegyzés végén megtalálható).
Megírtuk, hogy megújult a kastélykert, melynek átadó ünnepségén L. Simon László bejelentette, hogy 2016-ban 1 milliárd forint értékben újulhat meg maga a kastély is, a Nemzeti Kastélyprogram keretein belül. Már akkor hangot adtunk annak, hogy nem olyan nagyon találjuk az állandóan változó listában a kastélyt, és hogy januárban még a Forster is megszűnik, ezért kicsit aggódunk, de ha László megígérte, akkor mégis kik vagyunk mi, hogy kétségbe vonjuk az ígéreteit.
2017. november 24-én látogattuk meg a műemléki védelem alatt álló kastélyt, kíváncsian vártuk, mi az, ami teljesült az ígéretekből. Nos, ha egyetlen helyszínen kellene bemutatni a MAGYAR ÖRÖKSÉGVÉDELEM (csupa nagybetűvel) lényegét, akkor azt biztosan Kondoroson tennénk. Kiváló érzékkel fedezték fel az ÉRTÉKEKET, amelyek megóvásáról a gigantikus Széchenyi 2020 tábla győzi meg a kétkedő a látogatókat.
A nyertes pályázat projekt bemutatásában a következőt olvashatjuk:
"A helyreállítási programban Kondoros Város Önkormányzata azt a célt tűzte ki, hogy a műemléki védettséget élvező épületegyüttes méltó funkciót kapjon, és a kastély kertjét az egykori legérettebb állapotának megfelelően állítsa helyre."
A gyakorlatban ez 5-6 tájékoztató tábla, fű, kavics, buxus, meg levendula 202 millióért, csak a méltó funkciót nem találtuk meg sehol sem...
Fotók: 2017. november 24
Készítette: N. Gy.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2016. decemberi bejegyzésünk:
2015-ben L.Simon László adta át a 204 millió forintból megszépült 4,5 hektár területű kastélykertet, s ekkor még azt ígérte, hogy 2016-ban a kastély felújítására is jut több mint 1 milliárd forint a Nemzeti Kastélyprogram keretein belül.
Nos, a Forster Központ januárban megszűnik, a kastélyprogramban résztvevő kastélyok listája sokadszor is módosult, és most, 2016 végén egyáltalán nem található meg a Forster listájában a kondorosi kastély. Persze az is lehet, hogy csak mi néztük el, és az is kétséges, hogy a friss listán szereplő kastélyoknak van bármi esélye a megújulásra január után.
A kastély ma (leponyvázva), a megújult parkkal:
A vadászkastélyt Batthyány László 1844 és 1851 között építette. A kastélyban alakult meg az ország első hivatalos vadásztársasága, sőt az építtető 1851-ben a társaság rendelkezésére is bocsátotta a kétszintes, romantikus stílusban épült kastélyt.
Batthyány László 1858-ban a gyulai származású Geist családnak adta bérbe a kastélyt, már az új bérlő alatt épült meg a hozzá csatlakozó, Ybl Miklós által tervezett kápolna. A vadászkastélyban és a hozzá tartozó területen kapott gazdatiszti állást Petőfi Sándor öccse, István is, aki 1858-tól 22 esztendőn keresztül dolgozott a birtokon.
A második világháború végén a Geist család elmenekült, a kastélyt államosították, majd iskolaként, termelőszövetkezeti központként működött. Állagát sikerült megőrizni a rendszerváltásig, ám ekkor egy rosszul sikerült magánosítás miatt rendkívül nagy mértékben leromlott az állapota. A kondorosi önkormányzat végül 1993-ban megvásárolta a kastélyt, majd 2003-ban a hozzá tartozó kertet is. A parkban találhatóak a legidősebb kondorosi fák, köztük a legendás Batthyány-fa, melyet 1848-ban az első Kápolnamagyar miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos ültetett.
...és ami a ponyva alatt van (2015-ös fotók):
Köszönjük a képeket a kastélyok.com-nak!