Az FME (Fiatal Műemlékvédők Egyesülete) oldalán bukkantunk a hírre, miszerint templomrombolás van készülőben Dömsödön.
A helyi védelem alatt álló katolikus templom védettségének feloldása, a váci püspökség kérésére, február 15-ével léphet életbe. Ezután a jelenlegi templomot eldózerolnák, és új, modern templomot építene az egyház.
A neogótikus stílusban épült, torony nélküli templomot 1928-ban szentelték fel, harangjai az udvaron álló haranglábon vannak.
A templom nem műemlék, egyedi, helyi védelem alatt áll, ám így is védett kulturális örökség!
A dömsödi lakosságot is megosztja a tervezett új templom építése, sokak szerint nem illik a település látképébe, illetve többen kérdezik, mi lesz az ablakokkal, a gyönyörű freskókkal, padokkal, illetve az oltárral, amit a lengyelek ajándékoztak a templomnak.
A Palka József által készített ablakok. Egy részüke a templom építésével egy időben -1928-ban, a többi pedig két évvel később 1930-ban készült.
Helyi védelem (Étv. 57. §.)
(1) Az építészeti örökségnek azok az elemei, amelyek értékük alapján nem részesülnek országos védelemben, de a sajátos megjelenésüknél, jellegzetességüknél, településképi vagy településszerkezeti értéküknél fogva a térség, illetőleg a település szempontjából kiemelkedőek, hagyományt őriznek, az ott élt emberek és közösségek munkáját és kultúráját híven tükrözik, a helyi építészeti örökség részét képezik.
(2) A helyi építészeti örökség értékeinek feltárása, számbavétele, védetté nyilvánítása, fenntartása, fejlesztése, őrzése, védelmének biztosítása a települési önkormányzat feladata. Az országos területi műemléki védelem az egyes ingatlanokon fennálló helyi egyedi védelem hatályát nem érinti.
(3) A helyi védetté nyilvánításról vagy annak megszüntetéséről, továbbá a védettséggel összefüggő korlátozásokról és kötelezettségekről és támogatásokról a települési önkormányzat (a fővárosban a fővárosi és a kerületi önkormányzat is) rendeletben dönt.
(4) Az önkormányzat - a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 5. § (1) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettségre figyelemmel - a helyi védettség településrendezési eljáráson kívüli megszüntetéséről szóló rendelet tervezetét tájékoztatásul megküldi a kulturális örökségvédelmi hatóságnak.
Megjegyzés: 2012-ben megszűnt a Kulturális Örökségvédelmi Hatóság, jogutódja a Forster Központ 2016 dec 31. napjával szintén megszűnt!
Ezért is indítottuk el petícionkat, melyben a rendszer helyreállítását követeljük:
https://www.peticiok.com/peticio_a_magyar_oroksegvedelmi_rendszer_helyreallitasaert
2013-ban Örökségvédelmi hatástanulmány készült a településen, melyben a következők olvashatóak:
"A fejlesztéseknél fontos az új létesítmények megfelelő építészeti eszközökkel való környezetbe illesztése, (mérsékelt tömegalakítással, hagyományos arányrendszerkialakítással, anyaghasználattal, stb.).
Az építtetők befolyásolása a történeti hagyományok megőrzésére és az igényes építészeti kialakításra nehéz feladat. Ennek egyik eszköze a helyi építési szabályzat, amely a telekalakítást, tömegformálást is szabályozza. A másik eszköze a meggyőzés, amelyben nagy segítséget jelenthet az építészeti tervtanács létrehozása. Dömsöd épített értékei megőrzése érdekében olyan akciókat kell indítani (pl. pályázati rendszerben), amely az épületek felújítására ösztönözné annak tulajdonosait.
A ma még esetleg védhető értékek fogyatkozása miatt tehát fontos feladat lenne a nagyközség megmaradt művi értékeinek feltérképezése, majd a védelem lehetőségének és módjának helyi értékvédelmi rendeletben történő rögzítése. Javaslatunk szerint törekedni kellene a nem országos, de még mindig meglévő karakteres, régi épületek és az általuk biztosított településkép értékeinek megőrzésére. Ezzel együtt azonban a védelem módját, mértékét lényegileg a település anyagi lehetőségei fogják meghatározni."