Balatonederics külterületén, elvadult kastélyparkja közepén áll a Fekete-kastély, amelyet a nedeczei Nedeczky család építtetett. Nevét tetejének egykori fekete színéről – mások szerint a feketére festett ajtóiról-ablakairól – kapta. Az itt történt események azonban más megvilágításba helyezik ezt a nevet.
A felső kastélyt Nedeczky Jenő emeltette, s a hagyomány szerint ő maga is tervezte 1880-1881 körül. Az épületet lejtős terepre húzták, egyemeletes tömbjéből az oldalhomlokzat háromszintes tornya emelkedik ki, ezek ablakaiból a Balaton fényes sziluettje látható. Falait az eklektika és a historizmus korának díszítő elemei: a bábos korlát, a félkörívesen záródó hangsúlyos szemöldökpárkányokkal, timpanonokkal koronázott ablakok, a sarokarmírozás, a ritka-konzolsoros főpárkány gazdagítják. A romantikus hangulatot a park hatalmas fái egykor még festőibbé tették. A család korábbi lakhelye, a délebbre fekvő, kevésbé reprezentatív alsó kastély már kicsinek számított, az új rezidencia felépülését egy esküvő is sürgette: Nedeczky Jenő 1881. február 26-án vette el unokahúgát, Nedeczky Emmát és a pár már ebbe az épületbe költözött. A korabeli térképeken jól látható, hogy a jelenleg ismert kastély tömbje és parkja megegyezik az eredeti kialakítással.
Nedeczky Jenőt kora erőteljes jellemként és igazi lázadóként emlegette, aki ellenezte az abszolutizmust és a császári hatalmat, mely miatt Habsburg-ellenes összeesküvés vádjával le is tartóztatták, csak úgy, mint testvérét.Bár mindkettejüket felmentették, Jenő büszkesége későbbi súlyos betegségével már nem tudott megbirkózni, 1914-ben, 74. születésnapján a kastélyban követett el öngyilkosságot.
Nem ezt volt azonban az épülethez kötődő egyetlen tragédia. 1912-ben egy féltékeny helyi gulyás itt ölte meg szeretőjét, a család szakácsnőjét, majd a később ideköltöző Vág Jenő pesti ügyvéd is itt vetett véget életének, miután megtudta, hogy felesége mást szeret - csakúgy, mint utóbbi szeretője, miután megtudta, hogy a nő ismét továbbállt.A fekete özvegynek is nevezett nő egy nyugalmazott miniszteri főtanácsosnak adta el a kastélyt, aki a második világháború során kettős hírszerzőként dolgozott. Mikor a németek ezt megtudták, ő is öngyilkos lett.
Az elmúlt években, a kastélyt körülvevő növényzet majd hogy nem megközelíthetetlenné (és fényképezhetetlenné) tette a kastélyt.
Az ablakok nagy része üvegtelen, a nagyterem (a gyereküdülőkorban étkező?) egy válaszfala ledőlt, mindenütt sittdombok, tégla- csempe- és faltöredékek, van, ahol a tető alatti födém átlyukadt.
A kertkapu tárva-nyitva, belépve szemétlerakót kezdtek kialakítani...
A műemléki védelem alatt álló épületet jelenleg is eladásra kínálják, a 12 és két félszobás, 840 négyzetméteres kastély a 12 ezer négyzetméteres területtel, hosszú évek óta 220 millió forintért keres gazdát.