A nemzeti Kastélyprogram első listáján még szerepelt a megújuló kastélyok közt, majd a felülvizsgálat során kikerült a programból. Az épületet az 1990-es évek közepétől a Műemlékek Állami Gondoksága kezeli. A régészeti feltárás után megkezdődött a helyreállítás, a díszítő falfestéseket folyamatosan restaurálják. Újítgatják, toldozzák-foldozzák, de ez nem lesz elég a teljes megújuláshoz.
VÉDETT MŰEMLÉK!
Évek óta húzódik a régóta várt kastély- és várprogram, amely a magyar állam évtizedes adósságából törleszthetne valamit. A módosítások miatt azonban több helyszín kikerült a végleges verzióból, miközben költségvetését is megvágták. Természetesen hátráltatta a tervek megvalósítását, hogy a két programért felelős Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központot időközben beolvasztották a Miniszterelnökségbe.
2016 év végén jelent meg a Magyar Közlönyben a teljes program felülvizsgálata. Míg korábban 35 kastély szerepelt a programban, a felülvizsgált (megkurtított) programban mindössze 20 maradt, ráadásul sok olyan műemlék is bekerült, amely a korábbi tervezetek között nem szerepelt. Az sem teljesen mindegy, hogy pontosan mi került be, hiszen igencsak meglepő helyszíneknek sikerült a program részeivé válni.
Az első lista:
A Forster Központ értékszemléletű, tudományos, örökségszakmai és a fejlesztési lehetőségeket szem előtt tartó válogatása és tervezése nyomán alakult ki a Nemzeti Kastélyprogramban szereplő kastélyok listája
BÉKÉS MEGYE
- Geszt, Tisza-kastély
BORSOD - ABAÚJ - ZEMPLÉN MEGYE
- Edelény, L' Huillier - Coburg-kastély
- Fáj, Fáy-kastély
- Füzérradvány, Károlyi-kastély
FEJÉR MEGYE
- Dég, Festetics-kastély
- Lovasberény, Cziráky-kastély
- Nádasdladány, Nádasdy-kastély
- Csákvár, Esterházy-kastély
- Bicske, Batthyány-kastély és parkja
- Iszkaszentgyörgy, Amadé - Bajzáth - Pappenheim-kastélyegyüttes és parkja
- Soponya, Zichy-kastélyegyüttes és parkja
GYŐR - MOSON - SOPRON MEGYE
- Mihályi, Dőry-kastély
- Sopronhorpács, Széchenyi-kastély
- Dénesfa, Cziráky-kastély
- Szany, Püspöki kastély
KOMÁROM - ESZTERGOM MEGYE
- Oroszlány Majkpuszta, egykori Esterházy-kastély, Kamalduli remeteség
- Tata, Eszterházy-kastély
- Bajna, Sándor -Metternich-kastély és parkja, uradalmi istálló
- Kisbér, Batthyány - Wenckheim-kastély
NÓGRÁD MEGYE
- Szécsény - Benczúrfalva, Benczúr-kastély
PEST MEGYE
- Pécel, Ráday-kastély
- Acsa, Prónay-kastély és parkja
- Aszód, Podmaniczky-kastély
- Aszód, Podmaniczky - Széchenyi-kastély (Zöld-kastély)
- Gyömrő, Teleki-kastély
- Váchartyán, Rudnay-kastély
- Ráckeve, Savoyai-kastély
SOMOGY MEGYE
- Somogysárd, Somssich-kastély
SZABOLCS - SZATMÁR - BEREG MEGYE
- Komlódtótfalu, Becsky-kúria
TOLNA MEGYE
- Ozora, Pipo Várkastély és Kula major
VAS MEGYE
- Jánosháza, Erdődy - Choron-várkastély
- Vassurány, Schilson-kastély
- Vép, Erdődy-kastély
VESZPRÉM MEGYE
1. Sümeg, Püspöki palota
A felülvizsgálatot követően:
a Nemzeti Kastélyprogram kiemelt helyszínei
a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes
a nagycenki Széchenyi-kastélyegyüttes
a keszthelyi Festetics-kastélyegyüttes és park
a gödöllői Királyi kastély
a geszti Tisza-kastélyegyéb fejlesztendő kastélyok
a bajnai Sándor–Metternich-kastély
a dégi Festetics-kastély
a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély
a füzérradványi Károlyi-kastély
a komlódtótfalui Becsky–Kossuth-kúria
a körmendi Batthyány-Strattmann-kastély
a nádasdladányi Nádasdy-kastély
az oroszlány–majkpusztai Esterházy-kastély
a kamalduli remeteség
a sümegi püspöki palota
a szabadkígyósi Wenckheim-kastély
a szécsényi Forgách-kastély
a szécsény–benczúrfalvai Benczúr-kastély
a tatai Esterházy-kastély
a tiszadobi Andrássy-kastély
a várpalotai Zichy-kastély
Fáy Kastély
A domboldalon álló barokk kastély 1750 körül épült egy korábbi nemesi kúria helyén, majd a XIX. században klasszicista stílusban építették át.
A Fáy-család fáji kastélyépületének meglétét mind a XVI. mind a XVII. századból okleveles adatok igazolják. Ennek a korábbi épületnek a helyén, illetve egyes elemeinek felhasználásával épült a ma látható kastélyépület barokk elődje, 1750 körül.
A XIX. században az épületet kétszer is átalakították: először az 1800-as évek elején, majd az 1840-es években, amikor is egy nagyobb, klasszicista átépítésre került sor. Ebben az időben, Fáy István gróf birtoklása idején volt a kastély fénykora. Ekkor készültek Marco Casagrande domborművei a díszteremben és a homlokzatokon. A zenekedvelő gróf "Musikai akadémiái" országszerte híressé tették a kastélyt.
A következő jelentősebb átalakítás az 1930-as évek végén történt.
A főépület és a kapu közötti melléképület nyeregtetős, műpalával fedett, belül fafödémes. Magtárként és gazdasági épületként használták. A kastély körül korábban kisméretű tájképi park húzódott. A kastélyparkban eredetileg egy kisméretű tavat tápláló vízfolyás is fellelhető volt.
A főhomlokzat tengelyében íves, stukkódíszes oromzattal és lizénákkal tagolt, kétszintes középrizalit emelkedik, melynek földszinti üvegezett része alkotja a főbejáratot. A főbejárat felett látható a grófi címer, két, harsonát fúvó angyalalak stukkódomborművével. Az emeleten két hatosztású ablak nyílik. A felette levő timpanonban máltai kereszt látható utalva Fáy István lovagrendi tagságára. A rizalit felett toronyszerűen kiemelkedő tető csúcsát holdat formáló dísz ékesíti.
A park felé néző, déli homlokzatot az 193o-as években neobarokk stílusban alakították át. Ennek enyhén kiugró középső részét egyszerű, a Fáy címerrel kitöltött timpanon díszíti, a középső három tengely előtt műkőbábos terasz áll. Alsó, két irányból felvezető íves része díszkutat fog közre. A lépcső induló fokainál egykor virágtartó szerepet betöltő puttószobrok állnak. Az épület ezen szakasza alatt alagsor húzódik.
Az előtér boltozott, a díszterem síkfödémes. A kastély jelentőségét elsősorban a meglepően nagy, kétemeletnyi belmagasságú, falfestményekkel és domborművekkel díszített díszterem adja.
A neves olasz szobrász, Marco Casagrande által készített három nagyméretű, fali stukkódombormű mitológiai témákat - Pán nimfákkal, Aurora és Lucretia történetét - dolgozza fel. A terem három oldalán klasszicista, stukkódíszes ajtók maradtak meg. A régészeti feltárás során a díszteremtől balra több teremben került elő különböző korokból származó - a barokktól egészen a XX. századig terjedően - díszítő falfestés. A földszint és az alagsor egyéb helyiségei boltozottak. A díszteremtől jobbra négy lakóhelyiség volt a két traktusban.
1900 körül készültek az épületben ma is föllelhető cserépkályhák, amelyek neobarokk, szecessziós és neocopf stílusjegyeket viselnek magukon.
Egy látogató véleménye:
Ami remek: egy szobának a teljes falifestése elkészült, gyönyörű. Néhány szoba feltárás után várakozik a restaurálásra. De ezekbe a szobákba már bútorok is kerültek. Szép a nagyterem, olykor hangversenyek helyszíne, remek akusztikával. De: a kastély vízszigetelése rosszul sikerült, az alagsorból feljőve a lépcső oldala nedves, penészes, nem beszélve a kastély hátsó részéről, ahol keményen jön fel a talajvíz. Tehát ezt újra kellene csinálni, más módszerrel. A padlás tartógerendáinak erősítése helyett rettentő mennyiségű betont dolgoztak be, csúnya is, nem is odavaló, kérdés még, hogy az öreg épület ezt a nagy súlyt hogyan bírja. A padláson őrzik néhány régi kályha darabjait, az egyik szoba eredeti fapadlóját
Fotók: J.J.A.
Forrás: elmenyekvolgye.hu