Tengelic azon ritka települések egyike, ahol 8 kastély/kúria van még meg, mingyegyik MŰEMLÉKI VÉDELEM alatt áll!!! Egy irodaként funkcionál, a többi az enyészeté, ahogyan a Hiemer-Jeszenszky-kastély is az egyik legrégebbi kastély a megyében, a Magyar Állam tulajdona. 1760. táján építette Hiemer Ignác, Tolna megye egykori táblabírája. A hozzáértők szerint ez van a legrosszabb állapotban. Különlegességei közé tartoznak a falképek, melyek között II. József vadászbalesetét ábrázolók is akadnak.
Mivel a födémek több helyen beszakadtak, a falképek (is) folyamatosan áznak. Rendkívül sürgős lenne a megmentése.
A székesfehérvári kereskedő, Hiemer Sebestyén 1722-ben nősült be a Gindly családba. Hiemer Sebestyén fia, Ignác építette ki az uradalmi központot. Kisebb, földszintes, középrizalítos kastély épült ekkor, amelynek falait barokkos zsánerképek borították. A falképek a későbbi átfestések alatt még ma is láthatók helyenként.
A kastély körüli gazdasági épületek ma már nincsenek meg. A kastély körüli szép parkban Hiemer Ignác nejével Szentháromságot emeltetett 1802-ben, a kastélytól távolabb, a park végébe építették fel a kápolnát. Ignác fiának, Józsefnek a halálával a birtok a Jeszenszky családra szállt, majd közvetlenül az államosítás előtt a Bárány család tulajdona volt. Ma az egész uradalom erősen pusztulófélben van, a sorsa reménytelennek tűnik.
A kastélyra Joó Csaba hívta fel a figyelmünket, tőle kaptuk a képek többségét is:
Felsőídvég gyönyörű barokk kastélya A Jeszenszky-Hiemer családé volt. Teteje nagyrészt hiányzik födémek beszakadtak, gyönyörű falfestmények áznak; amíg használható volt, -munkásszálló volt. A kiírás még megvan. A fotódokumentációt évente frissítem s a pusztulás követhető. Sürgős lenne megmenteni, legalább lefóliázni közelében kápolna is van feltört kriptával, -toronysisakját tavaly vitte le egy vihar.
Molnár István 2018. áprilisi fotói
A Katalin pusztai kastély szintén oda tartozik ( erről itt írtunk: http://elherdaltorokseg.blog.hu/2016/12/06/schell_kastely_katalinpuszta ) egyemeletes szecessziós stukkó díszítésű "munkás szálló" volt ez is /egyébként Schell kastély/ Teteje ép bár lehet, hogy beázik. Mondják, hogy egy gyönyörű fehér cserépkályha van benne. Kápolna üvegablakán Magyarok Nagyasszonya üvegkép és a 4 evangelista jelképe van. -Már nem lakják!
Köszönjük a képeket Joó Csabának!